Vezi lista candidatilor PNL la primariile din judetul Suceava!

PNL Suceava şi-a definitivat, cu excepția municipiului Rădăuți, lista candidaților pentru primăriile din județ, la alegerile din iunie. Candidații au fost prezentați, vineri, la un eveniment de la care nu au lipsit copreședinții PNL, Alina Gorghiu și Vasile Blaga.

Este vorba despre 113 candidaţi ai PNL Suceava, cel de-al 114-lea, respectiv pentru Primăria Rădăuți, nu a fost încă desemnat. lansare pnl (1)Peste 1500 de membri ai Partidului Național Liberal, dar și simpatizanți au ținut să fie prezenți la acest eveniment politic deosebit de important pentru partid. like-facebook

Între cei 113 candidați, PNL intră în competiția electorală cu primari în funcție, oameni de afaceri, și un preot pentru orașul Fălticeni. Imediat după ce au ajuns pe scena Casei de Cultură și a văzut sala arhiplină cu oameni care se înghesuiau să aibă loc, Gheorghe Flutur i-a transmis primarului în exercițiu al municipiului reședință de județ, Ion Lugu următorul mesaj: „Ioane, ne trebuie o sală mai mare, a rămas mică Casa de Cultură pentru Partidul Național Liberal și mulțumesc că ați venit”.

„Aici pe scenă vedeți armata pregătită să intre în bătălia pentru alegerile locale. Și salut prezența pe scenă a celor 113 candidați pentru funcția de primar al PNL. Doamne ajută dragi colegi și mult succes!”, a fost mesajul senatorului și președintelui organizației județene a liberalilor suceveni, Gheorghe Flutur, către candidații pentru fotoliul de primar.

Iată lista candidaților PNL la primării:

Localitatea Candidatul PNL
Municipiul Suceava Ion Lungu
Municipiul Câmpulung Moldovenesc Mihăiță Negură
Municipiul Vatra Dornei Ilie Boncheș
Municipiul Fălticeni Liviu Mihăilă
Oraș Gura Humorului Marius Ursaciuc
Oraș Siret Adrian Popoiu
Oraș Solca Valeruț Țăranu Hofnar
Oraș Broșteni Nicolae Chiriac
Oraș Liteni Tomiță Onisii
Oraș Salcea Ilie Lungu
Oraș Cajvana Gheorghe Savu
Oraș Dolhasca Decebal Isachi
Oraș Frasin Constantin Volanschi
Oraș Milișăuți Mihai Vițega
Oraș Vicovu de Sus Iulian Schipor
Adâncata Viorel Cucu
Arbore Ionel Hrincescu
Baia Mihail Cîrlan
Bălcăuți Vasile Șoiman
Bălăceana Alexandru Olar
Berchișești Nicolai Horga
Bilca Zaharia Rusu
Bogdănești Traian Rogojină
Boroaia Alexandru Pei
Bosanci Anton Curic
Botoșana Ioan Ghiață
Breaza Petrică Botnar
Brodina Vasile Uhliuc
Bunești Gheorghe Beraru
Burla Viorel Pintiliuc
Cacica Petru Tudosi
Calafindești Adrian Frîncu
Capu Câmpului Gheorghe Obreja
Cârlibaba Gabriel Michael Danciu
Ciocănești Radu Ciocan
Ciprian Porumbescu Gheorghiță Moldoveanu
Comănești Grigoraș Păstrăv
Cornu Luncii Ion Ciurlă
Coșna Iliuță Ivan
Crucea Ioan Nicolescu
Dărmănești Dan Chidoveț
Dolhești Cătălin Darabă
Dorna Arini Mirel Nituca
Dorna Candrenilor Mafteiu Candrea
Dornești Gheorghe Luța
Drăgușeni Vasile Rusu
Drăgoiești Adrian Brădățan
Dumbrăveni Cristian Cârlig
Fântâna Mare Costică Ștefănoaia
Fântânele Vasile Hîj
Forăști Doru Scutaru
Frătăuții Noi Constantin Galan
Frătăuții Vechi Viorel Chiraș
Frumosu Maftei Tiron
Fundu Moldovei Tudor Zdrob
Gălănești Elena Coroamă
Grămești Tudor Tănasă
Grănicești Sorin Simionese
Hânțești Costel Codău
Hârtop Toader Grădinariu
Horodnic de Jos Petrică Onica
Horodnic de Sus Valentin Luța
Horodniceni Neculai Florea
Iacobeni Angelica Fădor
Iaslovăț Ion Cotoară
Ilișești Răduțu Florinel Avasaloaie
Ipotești Augustin Sorin Tofan
Izvoarele Sucevei Mihail Mechno
Mălini Vasile Mitocaru
Marginea Dumitru Nichitean
Mănăstirea Humorului Constantin Moldovan
Mitocu Dragomirnei Danuț Solcanu
Moara Constantin Prodaniuc
Moldova Sulița Petru Jecalo
Moldovița Traian Iliesi
Mușenița Radu Tudoran
Ostra Diana Ailenei
Panaci Andrei Acatrinei
Pârteștii de Jos Constantin Maricel Strugaru
Păltinoasa Cristian Carpiuc
Pătrăuți Vasile Breabăn
Poiana Stampei Gheorghe Țiganea
Poieni Solca Sorin Nicolae Galiș
Pojorâta Constantin Cozmaciuc
Preutești Lucian Ionuț Rusu
Putna Gheorghe Coroamă
Rădășeni Nicolae Perju
Râșca Viorel Handragel
Sadova Mihai Oțcu Constantinescu
Satu Mare Ștefan Cramarciuc
Siminicea Vasile Clim
Slatina Ilie Gherman
Straja Vasile Juravle
Stroiești Ion Moroșan
Stulpicani Vasile Zamcu
Sucevița Mihai Hrehorciuc
Șaru Dornei Cătălin Iordache
Șcheia Vasile Andriciuc
Șerbăuţi Cătălin Sănduleac
Todirești Mugurel Bocancea
Udești Cristinel Vasile Plăcintă
Ulma Vasile Tcaciuc Hudema
Vadu Moldovei Vasile Sofronie
Valea Moldovei Vasile Floriștean
Vama Nicolai Baltag
Vatra Moldoviței Virgil Saghin
Verești Constantin Tololoi
Vicovu de Jos Gheorghe Corneliu Carcea
Voitinel Alexandru Crăciun
Volovăț Dragoș Hîj
Vulturești Mihai Grădinaru
Zamostea Vasile Haliuc
Zvoriștea Răzvan Orhei

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *